برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
درصد تغییرات قیمتی انواع خودرواعلام شد

درصد تغییرات قیمتی انواع خودرواعلام شد

شورای رقابت اعلام کرد:

درصد تغییرات قیمتی انواع خودروهای ایران‌خودرو و سایپا

شورای رقابت درصد تغییرات قیمتی انواع خودروهای ایران خودرو و سایپا را اعلام کرد.

به گزارش «بازار مزایده خودرو​» به نقل از مهر،شورای رقابت درصد تغییرات قیمتی انواع خودروهای ایران خودرو و سایپا را اعلام کرد.

بر این اساس، شورای رقابت در خصوص بررسی موضوع دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو ضمن تأکید بر مصوبه ۴۱۴ شورا مورخ ۱۲ اسفند ۹۸ با توجه به مباحث انجام شده و مستندات واصله طی جلسه شماره ۴۲۰ شورا مورخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ موارد زیر را تصویب کرد:

۱. با توجه به شرایط موجود بازار به ویژه تحریم‌های ظالمانه در مورد صنعت خودروی کشور هزینه‌های مربوط به تأمین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور علاوه بر نرخ ارز و سایر هزینه‌های متعارف، هزینه‌های معاملاتی را تحمیل می‌نماید که برای سال ۱۳۹۹ به میزان ۵ درصد در نظر گرفته می‌شود.

۲. براساس محاسبات انجام شده در چارچوب فرمول و دستورالعمل مصوب شورا و با فرض ثابت گرفتن بهره وری و کیفیت خودروهای تولیدی در شرایط فعلی، محاسبات مرکز ملی رقابت نشان می‌دهد که قیمت‌های پایان اسفند ۱۳۹۸ نسبت به قیمت‌های اعلام شده در بهمن ماه ۱۳۹۷ طبق جدول ارسالی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که به شورای رقابت اعلام شده و به تأیید ستاد تنظیم بازار رسیده است. برای شرکت ایران خودرو بطور میانگین ۱۰ درصد و برای شرکت سایپا ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت. (مشروط بر آنکه میانگین وزنی افزایش با احتساب تیراژ از درصدهای مذکور تجاوز ننماید.)

شروط طرف عرضه:

– به منظور دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به بازار، فروش خودرو بصورت مزایده یا فروش به قیمت کارشناسی مجاز نیست مگر پس از تأیید و اخذ مجوز از شورای رقابت.

– تمام فروش‌های مستقیم به مصرف‌کننده نهایی با کد ملی و شرایط تضمین‌شده صورت گیرد و از هر گونه فروش و عرضه خارج از این رویه (از جمله در قالب سبد محصول نمایندگی‌ها) خودداری شود.

– خودروسازان ضمن اخذ گواهی استاندارد تأمین قطعات مربوط به خودروهای تولیدی و یا فروش رفته خود را برای حداقل سه سال از تاریخ فروش، تضمین نمایند (که با نظارت متخصصین فنی صورت گیرد. -گارانتی – وارانتی).

– خودروسازان موظف می‌باشند گزارش عملکرد فروش، پیش فروش و هرگونه فروش به روش مزایده و کارشناسی خود را در مقاطع سه ماهه به شورای رقابت گزارش نمایند.

شروط طرف تقاضا:

– با هر کد ملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان مجاز می‌باشد. در غیر اینصورت قرارداد از سوی خودرو ساز بصورت یک طرفه، لغو می‌شود.

– مشتریانی که در ۳۶ ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت‌های «خودرو ساز تحت تنظیم» کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نیستند. در غیر اینصورت، قرارداد بصورت یک طرفه از سوی شرکت فروشنده لغو و وجه پرداختی نیز برگشت داده می‌شود.

– دارا بودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی می‌باشد.

۳. در مورد خودروهایی که تاکنون شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است. و لذا شورای رقابت در مورد خودروهای به شرح پیوست با پایه قراردادن قیمت‌های سال ۱۳۹۶ که بازار آنها در شرایط متعادل قرار داشته است، اعمال دستورالعمل مصوب خود را تأیید می‌کند و مرکز ملی رقابت ضمن اعمال نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی با همان شرایط خودروهای مشمول محاسبات لازم را انجام و جهت اجرا به ستاد تنظیم بازار اعلام نماید.

تبصره: به دلیل ضرورت تسریع در اعمال دستورالعمل و نبودن سوابق ترکیب هزینه و نرخ تورم بانک مرکزی در مورد هریک از این خودروها، تا زمان انجام محاسبات به تفکیک توسط بانک مرکزی میانگین نرخ تورم خودروهایی که توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام شده است، مبنای نرخ تورم در فرمول دستورالعمل مصوب شورا برای این خودروها قرار می‌گیرد.

جدول (۱): مقایسه قیمت بهمن ماه ۹۷ (ابلاغی سازمان حمایت به خودروساز) به سقف قیمت کارخانه (برآورد مرکز ملی رقابت) در اسفند ۹۸

شرکت ایران خودرو

مشخصات خودرو

قیمت-بهمن ۹۷

سازمان حمایت

سقف مجاز قیمت کارخانه

(مرکز ملی رقابت)

اسفند ۹۸

درصد تغییر قیمت مرکز ملی رقابت اسفند ۹۸ به قیمت بهمن ۹۷

پژو ۴۰۵ بنزینی GLX

۴۹۰

۵۴۷

۱۱.۷

پژو ۴۰۵ دوگانه سوز GLX

۵۰۹

۵۷۹

۱۳.۷

پژو ۴۰۵ بنزینی SLX

۵۲۷

۵۸۷

۱۱.۴

پژو پارس سال

۶۰۹

۶۶۳

۸.۹

پژو پارس TU۵

۶۹۲

۶۸۹

۰

پژو ۲۰۶ تیپ دو

۵۲۲

۶۱۷

۱۸.۰

پژو ۲۰۶ تیپ ۵

۶۱۷

۷۱۷

۱۶۰۲

پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸

۶۲۸

۷۴۳

۱۸.۳

پژو ۲۰۶ تیپ ۵

۶۱۷

۷۱۷

۱۶.۲

پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸

۶۲۸

۸۴۳

۱۸.۳

سمند ال ایکس

۵۲۰

۵۴۳

۴.۵

سمند ال ایکس EF۷ بنزینی

۵۴۲

۵۶۰

۳.۳

سمند ال ایکس EF۷ پایه گازسوز ۱۰

۵۵۹

۵۸۵

۴.۷

سمند ال ایکس EF۷ پایه گازسوز ۱۶

۵۷۴

۵۹۴

۳.۵

سمند سورن

۶۳۹

۶۶۲

۳.۵

رانا

۵۲۴

۶۴۶

۲۳.۴

میانگین افزایش قیمت ۱۰

قیمت‌های بهمن ۹۷ بر اساس قیمت ابلاغی بهمن ۹۷ سازمان حمایت به شماره ۳۷۰/۹۷/۷۵۵۲۷ مورخ ۱۳۹۷.۱۱.۳۰ بوده است.

 

جدول (۲): مقایسه قیمت بهمن ماه ۹۷ (بر اساس بخشنامه سایپا در سال ۹۷) به سقف قیمت کارخانه (برآورد مرکز ملی رقابت) در اسفند ۹۸

شرکت سایپا

مشخصات خودرو

قیمت بهمن ۹۷

سازمان حمایت

سقف مجاز قیمت کارخانه (مرکز ملی رقابت) اسفند ۹۸

درصد تغییر قیمت مرکز ملی رقابت اسفند ۹۸ به قیمت

پراید X۱۱۱

۳۳۴

۳۶۹

۱۰.۷

پراید X۱۳۱

۳۱۲

۳۷۴

۱۹.۹

پراید X۱۳۲

۳۲۳

۳۶۳

۱۲.۶

تیبا X۲۳۱

۳۵۷

۴۶۰

۲۸.۸

تیبا دو X۲۱۱

۳۸۳

۵۱۸

۳۵.۴

ساینا

۴۰۶

۵۲۴

۲۹.

میانگین افزایش قیمت ۲۳

قیمت‌های بهمن ۹۷ بر اساس بخشنامه شرکت سایپا در سال ۹۷ بوده است.

جستجو

آخرین دیدگاه‌ها

بالا